EU

Troski o zdrowie nigdy za wiele

„Każda osoba uprawiająca sport, czy to amator czy profesjonalista, jest uzależniona od swojego zdrowia. Dotyczy to zarówno ogólnego stanu zdrowia, rozumianego jako brak chorób, jak też odpowiedniego funkcjonowania poszczególnych układów, narządów, mięśni, itp. Bez względu na dyscyplinę, według mnie w sporcie najważniejszy jest 1 mięsień – serce. Tak jest również w bieganiu i nie muszę chyba tłumaczyć dlaczego. Chociaż często o tym zapominamy, pracę właśnie tego mięśnia szczególnie warto monitorować.”

„Dlaczego o tym piszę? Ponieważ w ostatnich tygodniach miałem okazję nieco dokładniej przyjrzeć się pracy mojego serca. A wszystko za sprawą urządzenia zwanego Kardiotele.

Zasada działania

Kardiotele to usługa dająca możliwość całodobowego monitoringu pracy serca. Polega to na tym, że otrzymujemy przenośny aparat służący do wykonywania badań EKG. Jednak ponieważ większość społeczeństwa nie jest kardiologami, samo wykonanie badania nie dałoby nam żadnych konkretnych informacji. Dlatego po podłączeniu odpowiednich diod w odpowiednie miejsca (obojczyk i klatka piersiowa – wszystko wyraźnie zaznaczone na rysunku dołączonym do urządzenia) łączymy się telefonicznie z lekarzem z Centrum Monitoringu Kardiologicznego Telemedycyny Polskiej, wykonujemy badanie (włączając aparat i przykładając mikrofon telefonu do aparatu przez ok. 30 sekund) i natychmiast otrzymujemy możliwość konsultacji z lekarzem specjalistą, który interpretuje zapis EKG i przekazuje nam stosowne zalecenia.

Czy to działa?

Tak.

Wykonanie EKG przez telefon początkowo brzmiało dla mnie co najmniej dziwnie. No bo jak to? Mam się podłączyć do jakiejś skrzynki, zadzwonić gdzieś i otrzymać wynik badania? Bez pomocy magii wydawało się to niemożliwe. A jednak jest to dużo prostsze niż mogłoby się wydawać. Badania wykonywane były szybko i, porównując je z moimi badaniami z klasycznego stacjonarnego aparatu EKG, bardzo dokładnie. A wszystko bez wychodzenia z domu, bez konieczności czekania w kolejce, zapisywania się do lekarza, wyznaczania godziny, itp., itd. Ponieważ linia telefoniczna jest czynna 24/7 (sprawdziłem i potwierdzam, ani razu nie miałem problemu z połączeniem się z Centrum Telemedycyny), badanie możemy wykonać o każdej porze dnia, w każdym miejscu i w niemal każdych warunkach. A jeśli chcemy, lekarz (bez żadnej dodatkowej opłaty) prześle nam zapis badania wraz z opisem na maila w postaci pliku PDF.

Czy to jest trudne?

Nie.

Oczywiście trzeba dobrze podłączyć diody, nie ruszać się wykonując badanie i najlepiej oprzeć się, żeby mięśnie klatki piersiowej i pleców były rozluźnione. Jednak cała instrukcja obsługi aparatu jest objaśniona w instrukcji na urządzeniu. Trzeba też wybrać numer telefonu i połączyć się z centralą, ale numer jest podany na aparacie i to też raczej nie jest duża trudność, bo wystarczy wcisnąć odpowiednie cyferki. A już mówiąc całkiem serio, wykonanie badania EKG za pomocą Kardiotele jest naprawdę proste i wygodne. Nie ma też powodu, żeby obawiać się rozmowy z kimś nieznajomym przez telefon, bo za każdym razem, kiedy dzwoniłem, osoby po drugiej stronie były bardzo miłe i pomocne.

Czy Kardiotele jest użyteczne?

Jak najbardziej.

Podczas testów wykonałem kilka badań EKG. Robiłem badania spoczynkowe, przed wysiłkiem, powysiłkowe (bezpośrednio po wysiłku i kilka chwil później) – generalnie przebadałem serce na wszelkie możliwe sposoby, jakie przyszły mi do głowy. Informacja zwrotna? Wygląda na to, że jestem zdrowy i moje serce pracuje tak, jak powinno. Jasne, że to nie daje mi pewności, że w trakcie biegów czy zawodów nic mi się nie stanie, bo takiej pewności nigdy mieć nie będę i nie może jej mieć żaden biegacz (ani sportowiec, ani jakikolwiek człowiek). Ale ponieważ jestem zwolennikiem regularnego badania stanu zdrowia (przynajmniej raz na rok), cieszę się, że miałem okazję skorzystać z Kardiotele i wykonać coś więcej niż tylko pojedyncze badanie EKG.

Kardiotele nie powstało z myślą o biegaczach, ale nie oznacza to, że biegacze, czy ogólniej sportowcy nie mogą z niego korzystać. Uważam, że jest to bardzo pożyteczna usługa, która daje nam obraz stanu zdrowia serca – czyli bardzo cenną informację dla sportowców. Warto zainteresować się tą usługą, bo pozwala oszczędzać czas, pieniądze (biorąc pod uwagę koszty badań i wizyt prywatnych u lekarzy), a jednocześnie daje duże możliwości badań i poczucie bezpieczeństwa.”

Cały artykuł dostępny na: wnogi.blog.pl